Jak malować glinę samoutwardzalną?

Jak malować glinę? Zasady i potrzebne materiały

malować glinę

Kiedy nasze gliniane dzieło jest już suche i wyszlifowane (jeśli zaszła taka potrzeba) przychodzi czas na malowanie. To chyba najfajniejsza i najbardziej twórcza część całego procesu. Ta część tworzenia w której możemy dać zupełny upust naszej kreatywności. Bez niezbędnych materiałów nie zrobimy tego jednak odpowiednio. Przygotowałam dla was poradnik, w którym wytłumaczę jak malować glinę, oraz stworzyłam listę potrzebnych do tego rzeczy.

Czego potrzebujesz?

  1. Farby akrylowe – wybierz te, które lubisz najbardziej, a jeśli nie masz doświadczenia, spytaj o dobre farby w sklepie dla artystów malarzy. Doradzić może ci też ktoś z rodziny i znajomych – może jest ktoś, kto pała się artystycznym zajęciem? Opinie dotyczące farb możesz też znaleźć w internecie – ważne, by ich krycie było solidne, a konsystencja dość zbita. Ja niestety wiele razy w życiu trafiłam na buble – pamiętam moje zdenerwowanie przy wyciskaniu farb, które okazywały się być bliskie konsystencją do wody. Pamiętajcie więc – oszczędzanie nie jest tu wskazane, choć można znaleźć dobre farby w niewygórowanych cenach. Jak już malować glinę, to czymś jakościowym.
  2. Pędzelki – różnej grubości, z różnego rodzaju włosia, małe i duże, cieńkie i grube – z doświadczenia wiem, że wszystkie są potrzebne. Posiadanie dużej ilości pędzli pozwoli wam na ogromną dowolność – nie będzie wam straszny żaden wzór i żadna powierzchnia.
  3. Werniks – to lakier stosowany do celów artystycznych. Nim właśnie musimy zabezpieczyć naszą farbę i nadać jej przepiękny połysk. Osobiście używam werniksu w sprayu, ale możecie znaleźć różne jego rodzaje. Oczywiście nie musicie używać akurat werniksu – nada się również lakier szklący, czy żywica epoksydowa. Pełna dowolność- wybieracie w zależności od tego jaki efekt chcecie uzyskać.

Jak malować glinę?

Przede wszystkim powierzchnia naszego glinianego dzieła musi być gładka  – polecam użyć do jej wygładzenia papieru ściernego o różnych rodzajach gradacji, tak, by możliwie najbardziej pozbyć się nierówności i uwypukleń. Po oszlifowaniu stworzonej przez nas rzeczy możemy przejść do pokrycia jej farbą. By malować glinę nie trzeba mieć szczególnych umiejętności, pokrycie jej farbami jest bardzo proste. Pozwólcie sobie na fantazję, łączcie w zwariowany sposób kolory i bawcie się samym tworzeniem. Pozwólcie farbie wyschnąć – zazwyczaj trwa to około jednego dnia. Jeśli będziecie pewni, że jest sucha zabezpieczcie ją wybranym przez was produktem np. werniksem (czas schnięcia opisany jest na opakowaniu). Voilà – wasze dzieło jest gotowe!

ZAPRASZAM WAS NA MOJE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE💕

instagram

facebook

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *