Jak lepić z gliny? Zacznij już dziś

Jak lepić z gliny – wszystko, czego potrzebujesz

gliny

Lepienie z gliny to wymagające, nie zawsze łatwe zajęcie. Przed rozpoczęciem przygody z tworzeniem własnych wyrobów musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. 

  • Glina samoutwardzalna – jest łatwo dostępna nie tylko w internecie, znajdziecie ją również w sklepach stacjonarnych jak na przykład Empik, czy Action. Wybór koloru gliny zależy w zupełności od was – najczęściej spotyka się ją w kolorze ceglanym, białym lub szarym. Jeśli wystarczająco skrzętnie poszukacie okaże się, że istnieje glina w każdym kolorze tęczy i nie tylko. Wysycha ona pod wpływem powietrza – zazwyczaj potrzebuje dwóch dni  by zupełnie się utwardzić.
  • Woda – jest największym sprzymierzeńcem w zabawie w lepienie z gliny. To ona pozwala nam na to, by glina była elastyczna i modelowała się w wybrany przez nas sposób. Moczymy w niej ręce i pokrywamy nią potrzebny kawałek gliny. Z wodą jednak nie można przesadzić – zbyt duża ilość płynu utrudni nam proces lepienia. Metoda prób i błędów jest tutaj chyba najlepszą odpowiedzią.
  • Pędzelki – są potrzebnie nie tylko do późniejszego malowania naszego wyrobu, przydadzą się już przy samym jej modelowaniu. Wystarczy zamoczyć je w odrobinie wody i wygładzać przy ich pomocy dane powierzchnie naszego dzieła. Dzięki temu zabiegowi unikniemy nieestetycznych uwypukleń i ewentualnych zmarszczeń powstałych na glinianym wyrobie.
  • Wałek – może być to nawet najzwyklejszy wałek do ciasta. Przy jego pomocy nadamy glinie odpowiednią dla naszego wyrobu grubość.
  • Nożyk – pozwoli nam wykrawać wymarzone kształty z gliny. Przy jego pomocy tniemy rozwałkowaną glinę. Możemy wycinać serduszka, chmurki, kółka – właściwie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy.
  • Narzędzia do modelowania – internet przepełniony jest zestawami narzędzi do lepienia z gliny, nie są one jednak elementem koniecznym. Profesjonalne zestawy do modelowania z gliny na pewno ułatwią proces tworzenia, ale można bez problemu poradzić sobie bez nich. Na początek wystarczy wykałaczka, wspomniane przeze mnie pędzelki i wasze dłonie.
  • Otwarta głowa – odważę się stwierdzić, że to element bez którego cały proces nie może się odbyć. Granicą jest tylko wasza kreatywność – lepienie z gliny to przede wszystkim proces twórczy. Szukajcie inspiracji gdzie tylko możecie, świat jest ich pełen. Nie bójcie się eksperymentować z formą. Często to, co wydaje się nam dziwne okazuje się być najlepszym pomysłem.

Mam nadzieję, że mój mini – tutorial pomoże wam w stawianiu pierwszych kroków w lepieniu z gliny. To naprawdę świetna, twórcza zabawa, która rozwija naszą kreatywność. 

Zapraszam Was na moje media społecznościowe

instagram https://www.instagram.com/aspazja.or/

facebook https://www.facebook.com/aspazja.or?notif_id=1623322829134052¬if_t=page_invite_accept&ref=notif

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *